Sıkça Sorulan Sorular

MİRA İş Yazılım ürünlerini internet olmadan kullanabilir miyim?
MİRA ürünleri, web tabanlı bir uygulamadır. Sisteme erişim için internetinizin olması gerekir.
MİRA İş Yazılım ürünlerini en hızlı nasıl deneyebilirim?
Ana sayfada bulunan “BULUT ERP ” butonuna basarak MİRA ürünlerini deneyebilir ya da bu linkten ulaşabilirsiniz.
Referanslarınız ile iletişime geçebilir miyim?
Referans olmak isteyen müşterilerimiz ile onların da uygun olduğu zaman diliminde görüşme yapabilirsiniz.
Mobil uygulamanız var mı?
Platformumuz web tabanlı bir yapıda olmasından dolayı mobil cihazlar ile uyumludur. Bundan dolayı, sistemlerimiz ayrıca bir mobil uygulama gerektirmemektedir.
Satış paketleriniz nelerdir?
Ürünlerimizi, bulut teknolojisi olarak bilinen “Hizmet olarak yazılım – Software as a Service (SaaS)” içeren modeli kullanarak, hizmetimizi düşük yatırım maliyeti ile satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, klasik sunucu çözümlü paketlerimiz de mevcut olup değerlendirebilirsiniz.
Versiyon güncellenmeleri özel olarak fiyatlandırılıyor mu?
Hayır. Sistem güncellemelerimizi zaman gözetmeksizin müşterilerimiz ile anlaşarak yapmaktayız.
Kullanmak için hangi yatırımları yapmak gerekiyor?
Bulut tabanlı çözümlerimizi tercih etmeniz halinde, sunucu bazlı modelimize nazaran çok düşük bir yatırım maliyeti ile sistemimizi kullanabilirsiniz. Sunucu bazlı modelimizde ise, kurmak istediğiniz yapıya göre yatırım maliyetiniz şekillenecektir. Bu bağlamda, teknik açıdan müşterilerimize yardımcı olmaktayız.
Daha Fazla
Yazılımınızda hangi teknolojiyi kullanıyorsunuz?
2000 yılından beri HTML (Web Tabanlı olması) ile yazılmaktadır. Bu sayede platformdan bağımsız, cep telefonu, tablet gibi her türlü ekipman üzerinde tarayıcıdan bağımsız olarak çalışabilmektedir.
Daha Fazla
Kullandığınız teknolojinin avantajları nelerdir?
· Erişilebilirlik: Çözümlerimiz bulut tabanlı olmasından dolayı dünyanın her yerinden sistemimize bağlan–kullan kolaylığı ile ulaşabilirsiniz. · Kullanışlılık: Çözümlerimiz herhangi bir program kurulumu gerektirmez.
Daha Fazla
MİRA İş Yazılım ürünlerinin güvenlik politikası nedir?
Kodlama tekniğimizin yapısından dolayı birçok hackleme tekniği engellenmektedir. Destek hizmetlerimizde kullandığımız VPN yapılarıyla güvenilir erişimler sağlamaktayız. Müşterilerimizin tercihine göre SSL sertifikasıyla sistemimiz çalışabilmektedir.
Daha Fazla
Verilerim güvende midir?
MİRA’da verileriniz güvendedir. Verilerinizin çok değerli olduğunu biliyoruz. MİRA’daki tüm verileriniz dünya standartlarında güvenlik önlemleri ve 2048-Bit SSL sertifikası ile korunur. Veri güvenliği politikamız uluslararası TS ISO IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikasına sahiptir ve tüm süreçlerimiz düzenli olarak denetlenir.
Daha Fazla
Kullanıcı hesabıma başka lokasyonlardan da erişebilir miyim?
MİRA ürünleri web tabanlı uygulama olmasından dolayı hesabınıza dilediğiniz her yerden erişim sağlayabilirsiniz.
Kullanıcı hesabım başka personeller tarafından erişilebilir mi?
Hayır. Böyle bir erişimin sağlanabilmesi için, kullanıcı şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilmiş olması gerekmektedir. Mira gelişmiş güvenlik önlemleri kullanır keypad veya mail ile şifre doğrulama yaparak giriş yapmanıza olanak sağlar Şifreleriniz, kodlamada kullanılan şifreleme teknikleri ile muhafaza edilmektedir.
Daha Fazla
Verilerimin yedeklenmesi için izlediğiniz prosedürler nelerdir?
· Tüm sistem yedeklemesinin alınabilmesi için gerekli kurgu tarafımızdan yapılmaktadır. · Sadece çalışılan günlük kayıtların yedeklenmesi için de gerekli kurgu tarafımızdan yapılmaktadır. · Yedek alma dosyalarını müşterilemiz kendisi çalıştırabilmektedir.
Daha Fazla
Kurulumun projelendirilmesinde izlediğiniz politika nedir?
Yapılan iş analizi sonrasında müşterimizin iş akışları çıkartılır, bu iş akışları üzerinden proje adımları tespit edilir. Proje kapsamında implementasyon çalışmalarına başlanır.
Daha Fazla
Sisteminiz verilerimizi transfer etmek için uygun mudur?
Evet, uygundur. Birçok formatta verilerinizin transfer imkanı bulunmaktadır. Veri transferleri için aktarma şablonları
Kurulum sürecinde izlediğiniz eğitim politikanız nedir?
Müşterimizin personel portföylerini dikkate alarak gerekli eğitimler tespit edilmekte ve kurulum projesi kapsamında eğitim iş paketleri oluşturulmaktadır.
Online eğitiminiz var mı?
Şuan için online eğitimimiz bulunmamaktadır. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda gerekirse, ya şirketimizde yada müşteri lokasyonunda eğitimlerimiz verilmektedir.
Daha Fazla
Personellerimizin sistem bilgilerini geliştirmek için bize temin edebileceğiniz eğitim materyalleriniz var mı?
Evet. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre gerek text (doküman) gerekse de video eğitim materyallerimiz bulunmaktadır. İhtiyaca göre sistemden temin edebilirsiniz.
Kendimiz raporlama yapabiliyor muyuz?
MİRA ürünlerindeki her türlü veriden, işinizi yönetirken en iyi kararları almanıza yardımcı olacak raporları oluşturabilirsiniz. İş ihtiyaçlarına göre raporları özelleştirmek için, MİRA ürünlerinin İş Zekası (Business Intelligence) Modülü sayesinde, sisteme girilen herhangi bir veriden oluşan raporları ve gösterge tablolarını oluşturmanız kolaydır. Müşteriye daha önce hazırlamış olduğunu SQL query’leri varsa bunları bağlayıp dashboard tasarımları yapabilirsiniz. Ayrıca MİRA İş Yazılım ürünlerinin veritabanınıza bağlanıp tablo ve view’lara ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla
Sistem üzerinden analizler yapabiliyor muyuz?
Geleceğe yönelik stratejiler ve karar alma süreçlerinde gerekli altyapının oluşturulması için, anlamlı ve odaklandığınız tüm verilerin analizlerini derleyerek sistem üzerinde analizler yapabilirsiniz.
Daha Fazla
Sektörel bir takım özel tanımlamaları sistemde yapabilir miyiz?
Evet. Sistem üzerinde sektörel bazlı bilgileri tanımlayabilmek için kullanıcının rahatlıkla kendi kendine tanımlayabileceği esnek yapılar mevcuttur.
Kurulum ve sonrasında program destek hizmetiniz var mı?
Kurulum ve sonrasında ERP programımızın destek hizmeti bulunmaktadır. Çözüm sağlayıcı bir ERP şirketi olmamız, bakım ve destek konusuna son derece önem vermemizi gerektirir.
Daha Fazla
Kurulum ve Bakım - Destek süreçleriniz nasıl ilerlemektedir?
ERP kurulum ve bakım süreçlerinde hedeflenen, en kısa sürede sistemimizin kritik süreçlerini çözümleyerek sizlere daha iyi bir hizmet sunmaktır. Destek konusunda ise, müşterilerimize web tabanlı bir yazılım olmamız sebebiyle öncelikli olarak telefon ile destek verilir. Buradaki en büyük özelliğimiz, iş ortaklarımız ile aynı ekranları görebilmek ortada tek bir platform olmasıdır. Hedefimiz her zaman en hızlı ve iyi bakım ve destek hizmetini vermek. Bu sayede çözümler hızlı bir şekilde üretilir.
Daha Fazla
Destek taleplerim MİRA ekibi tarafından nasıl değerlendirilir?
Paylaştığınız bütün destek talepleri MİRA İş Yazılım ürünlerini geliştirmemiz için önemlidir. Destek ekibimize ilettiğiniz destek talepleri, ürün ekibimiz tarafından değerlendirilerek geliştirme kararı alındığı taktirde planımıza alınır. Planlama esnasında talebin gelme yoğunluğu ve özelliğin etkileyeceği kullanıcı sayısına göre önceliklendirme belirlenir. Talebiniz ile ilgili bir destek planının olmadığı durumlarda ise destek ekibimiz size konu ile ilgili bilgilendirme yapıyor.
Daha Fazla
Destek hizmetinizi ne sıklıkla kullanabiliriz?
Danışman ekibimiz, MİRA sisteminin kullanımında her zaman yanınızdadır. destek@miraerp.com adresine e-posta göndererek veya hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında (0312) 473 5010 numaralı telefonu arayarak bize ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla
Versiyon güncellemeleri ne sıklıkla yapılıyor?
MİRA ürünlerinde, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda sistemde oluşan aksaklıkları gidermek için yılda ortalama 4– 6 kez versiyon güncelleme işlemi yapılarak, bu versiyonlarda yeni geliştirmeler ve önceki hatalardan düzeltmeler yapılır.
Daha Fazla
Bankalar ile entegrasyon yapabiliyor musunuz?
Evet. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çalıştıkları banka ile elektronik banka mutabakatı (MT940) yapılabilmektedir.
Daha Fazla
Dış sistemler ile ERP sisteminiz üzerinden entegrasyon yapılabilir mi?
· Bayilerimize veya tedarikçilerimize B2B kanalını kullanarak ERP sisteminizi belirlediğiniz yetkiler ve ekranlar çerçevesinde kullandırarak sisteminize entegre edebilirsiniz. · Bankalar ile ERP sisteminiz entegre olabilmektedir. · Müşterilerimizin sektörel ihtiyaçlarına ve taleplerine göre dış sistemler ile özel entegrasyonlar da kurulabilmektedir.
Daha Fazla
Dönemsel olarak bazı verilerimizi topluca sisteme aktarabilir miyiz?
Evet. Sisteminize dışarıdan veri aktarımı yapılabilmektedir. Ayrıca müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına göre veri aktarım kurgusu da oluşturulabilmektedir.
Daha Fazla
Mobil uygulamanız var mı?
Platformumuz web tabanlı bir yapıda olmasından dolayı mobil cihazlar ile uyumludur. Bundan dolayı, sistemlerimiz ayrıca bir mobil uygulama gerektirmemektedir.
Daha Fazla
Satış paketleriniz nelerdir?
Ürünlerimizi, bulut teknolojisi olarak bilinen “Hizmet olarak yazılım – Software as a Service (SaaS)” içeren modeli kullanarak, hizmetimizi düşük yatırım maliyeti ile satın alabilirsiniz. Bunun yanısıra, klasik sunucu çözümlü paketlerimiz de mevcut olup değerlendirebilirsiniz.
Daha Fazla
Versiyon güncellenmeleri özel olarak fiyatlandırılıyor mu?
Hayır. Sistem güncellemelerimizi zaman gözetmeksizin müşterilerimiz ile anlaşarak yapmaktayız.
Kullanmak için hangi yatırımları yapmak gerekiyor?
Bulut tabanlı çözümlerimizi tercih etmeniz halinde, sunucu bazlı modelimize nazaran çok düşük bir yatırım maliyeti ile sistemimizi kullanabilirsiniz. Sunucu bazlı modelimizde ise, kurmak istediğiniz yapıya göre yatırım maliyetiniz şekillenecektir. Bu bağlamda, teknik açıdan müşterilerimize yardımcı olmaktayız.
Daha Fazla
MİRA İş Yazılım ürünlerinin güvenlik politikası nedir?
· Kodlama tekniğimizin yapısından dolayı bir çok hackleme tekniği engellenmektedir. · Destek hizmetlerimizde kullandığımız VPN yapılarıyla güvenilir erişimler sağlamaktayız. · Müşterilemizin tercihine göre SSL sertifikasıyla sistemimiz çalışabilmektedir.
Daha Fazla
Verilerim güvende midir?
· MİRA’da verileriniz güvendedir. Verilerinizin çok değerli olduğunu biliyoruz. MİRA’daki tüm verileriniz dünya standartlarında güvenlik önlemleri ve 2048-Bit SSL sertifikası ile korunur. Veri güvenliği politikamız uluslararası TS ISO IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikasına sahiptir ve tüm süreçlerimiz düzenli olarak denetlenir.
Daha Fazla
Kullanıcı hesabıma başka lokasyonlardan da erişebilir miyim?
· MİRA ürünleri web tabanlı uygulama olmasından dolayı hesabınıza dilediğiniz her yerden erişim sağlayabilirsiniz.
Kullanıcı hesabım başka personeller tarafından erişilebilir mi?
· Hayır. Böyle bir erişimin sağlanabilmesi için, kullanıcı şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilmiş olması gerekmektedir. Şifreleriniz, kodlamada kullanılan şifreleme teknikleri ile muhafaza edilmektedir.
Daha Fazla
Verilerimin yedeklenmesi için izlediğiniz prosedürler nelerdir?
· · Tüm sistem yedeklemesinin alınabilmesi için gerekli kurgu tarafımızdan yapılmaktadır. · Sadece çalışılan günlük kayıtların yedeklenmesi için de gerekli kurgu tarafımızdan yapılmaktadır. · Yedek alma dosyalarını müşterilemiz kendisi çalıştırabilmektedir.
Daha Fazla
Kurulum sürecinde izlediğiniz eğitim politikanız nedir?
· Müşterimizin personel portföylerini dikkate alarak gerekli eğitimler tespit edilmekte ve kurulum projesi kapsamında eğitim iş paketleri oluşturulmaktadır.
Daha Fazla
Online eğitiminiz var mı?
· Şuan için online eğitimimiz bulunmamaktadır. Müşterilemizin talepleri doğrultusunda gerekirse, ya şirketimizde yada müşteri lokasyonunda eğitimlerimiz verilmektedir.
Daha Fazla
Personellerimizin sistem bilgilerini geliştirmek için bize temin edebileceğiniz eğitim materyalleriniz var mı?
· Evet. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre gerek text (doküman) gerekse de video eğitim materyallerimiz bulunmaktadır. İhtiyaca göre sistemden temin edebilirsiniz.
Daha Fazla
Sorularınız
ve talepleriniz için
Bize yazın size biz ulaşalım