BLOG

Müstahsil Makbuzu Nedir?

Tarih: 10 Nisan 2022

Müstahsil makbuzu, bir makbuz çeşididir. Çiftçiler arasında kullanılmakta olan müstahsil makbuzu defter tutan çiftçiler ve defter tutmayan çiftçiler arasında düzenlenen bir belge olarak ifade edilebilir. Müstahsil makbuzu çiftçiler arasında düzenlenmektedir.

Müstahsil makbuzu, ticari bir belge olarak bilinmektedir. Müstahsil makbuzunun defter tutan çiftçilerin defter tutmayan çiftçilerden aldıkları ürünler için düzenlenmekte olan bir makbuzdur. Hazırlanan belge iki nüshadan oluşmaktadır. Müstahsil makbuzunun orijinali çiftçide kopyası işe işletmecide kalır. Müstahsil kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı ise üretici olarak bilinmektedir.

Ne İşe Yarar ve Nasıl Düzenlenir?

Müstahsil makbuzu, defter tutmayan çiftçiler tarafından fatura niteliğine geçen bir belgedir. Defter tutan ve defter tutmayan çiftçiler arasında yapılan alışverişlerde müstahsil makbuzu düzenlenir. Müstahsil makbuzu iki taraflı olarak düzenlenmektedir. Bir tarafta satıcı veya üretici olarak ifade edilebilecek olan çiftçi yer alır. Diğer tarafta ise defter tutan tüccar, çiftçi veya tüccar yer almaktadır. Ürünü satan kişinin verebileceği ticari bir belge bulunmadığı için, satıcının müstahsil makbuzunu imzalaması gerekmektedir.

Müstahsil makbuzu düzenlenirken üzerinde;

Makbuz tarihi, Malı alan kişinin adı, soyadı, unvanı ve adresi yer almalıdır.

Malı satan kişinin adı, soyadı ve adresi yer almalıdır.

Satılan malın bedeli, miktarı ve cinsi de makbuz da yer almalıdır.

Müstahsil makbuzunun kişinin isteğine göre noterlerden veya anlaşmalı matbaalardan temin edilmesi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız
ve talepleriniz için
Bize yazın size biz ulaşalım